background

Dom czy mieszkanie - co wybrać

Wiele osób zainteresowanych zakupem własnego lokum zastanawia się, co wybrać – dom czy mieszkanie? To bardzo ważna decyzja. Nie tylko dlatego, że zakup nieruchomości to ogromny wydatek. Dokonany przez nas wybór będzie bowiem decydował o komforcie naszego codziennego funkcjonowania czy sposobie spędzania wolnego czasu.

Dom czy mieszkanie – o to jest pytanie

Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Zakup domu to z całą pewnością idealne rozwiązanie dla osób lubiących ciszę i spokój. Dla amatorów spędzania wolnego czasu na łonie natury, z dala od codziennego zgiełku. Dla osób pragnących uwolnić się od hałasu i życia w wielkim mieście. Dla tych, którzy chcą uciec od spalin samochodowych i zanieczyszczonego powietrza. Idealną propozycją dla takich osób jest nowe Osiedle Królewskie w wielkopolskiej Mosinie koło Poznania. Domy jednorodzinne od dewelopera PB Lechbud położone są w pobliżu:

  • Wielkopolskiego Parku Narodowego,
  • Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

Dodatkowo mieszkańcy otrzymują do dyspozycji swój własny ogródek, na którym można zorganizować grilla albo po prostu posiedzieć na słońcu w letni weekend. W poprzednim artykule opisaliśmy zalety mieszkania poza miastem.

Jednak nie tylko mieszkańcy domów mogą cieszyć się urokami przyrody. Na rynku nieruchomości znajdziemy wiele ofert mieszkań na sprzedaż blisko Poznania i w mniejszych miejscowościach, które tak jak domy zlokalizowane są w sąsiedztwie atrakcyjnych terenów zielonych. Również tutaj dobrym przykładem jest inwestycja mieszkaniowa w Mosinie od PB Lechbud. Oprócz sąsiedztwa lasów i jezior, na terenie Osiedla Chełmońskiego zadbano o liczne drzewa i krzewy oraz alejki spacerowe. Dodatkowo mieszkania posiadają przestronne balkony i tarasy oraz duże przeszklenia, które zapewniają piękne widoki na przyrodę.

Nie każdy jednak odczuwa potrzebę obcowania z przyrodą. Nie każdy chce być otoczony lasami czy jeziorami. Dla osób niewyobrażających sobie życia z dala od cywilizacji, kochających wielkomiejski zgiełk, lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania w centrum miasta.

Łatwy i szybki dojazd do pracy

Niektórzy decydują się na zakup mieszkania w centrum miasta ze względu na możliwość szybkiego dojazdu do pracy. Jest to bardzo ważne, jednak często bywa tak, że szybciej dojedziemy na przykład do pracy w Poznaniu mieszkając w innej  w domu blisko Poznania, niż gdybyśmy mieszkali w centrum i musieli przedzierać się przez zakorkowane ulice stolicy Wielkopolski.

Atutem wspomnianych już domów i mieszkań w Mosinie jest właśnie dogodny dojazd do Poznania. Jest to możliwe dzięki dobrze rozbudowanej infrastrukturze drogowej oraz dobrym połączeniom kolejowym.

Dodatkowe obowiązki właściciela domu

Posiadanie domu pociąga za sobą dodatkowe obowiązki. Jego utrzymanie wymaga od nas nie tylko więcej czasu, ale także wysiłku. Wszystko musimy zrobić sami. Nikt za nas nie skosi trawy ani nie odśnieży podjazdu. Do tego dochodzą jeszcze samodzielne naprawy usterek i awarii. W przypadku mieszkania za wszelkie remonty odpowiedzialna jest Wspólnota czy Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Wolnoć Tomku w swoim domku

Każdy kij ma jednak dwa końce. Brak Wspólnoty czy Spółdzielni Mieszkaniowej daje nam pełną swobodę w urządzaniu swojego domu i działki wokół niego. Nie musimy nikogo pytać o zdanie ani o zgodę. Wolnoć Tomku w swoim domku.

Wybór pomiędzy domem a mieszkaniem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Każdy z nas ma inne upodobania. Ta sama rzecz dla jednego może być zaletą, a dla drugiego wadą.